«Ходяча енцикльопедія» із великим серцем, або історія першого українця-окуліста в Галичині

C:\Documents and Settings\Олекса\Рабочий стол\kos3.jpgПриятелі називали Михайла Коса «ходячою енцикльопедією» – важко було знайти тему, в якій цей високоерудований чоловік почувався невпевнено. Володів вісьмома мовами і дуже любив подорожувати – об’їздив майже всю Європу, Африку та Азію. А ще мав літературний хист і вміло описував свої враження від далеких мандрів у подорожніх нотатках та спогадах. Все своє життя присвятив медицині і безкорисному служінню людям. Став першим українським лікарем у Галичині, який провадив офтальмологічну практику.

Add a comment

Add a comment

Д.Єндик -  фольклорист і педагог,  звичайний  член НТШ, народився у місті Комарні  у 1868 році[1, с. 26] . Він і його брат, Михайло Єндик, короткий час учителювали в українських школах колишнього Рудківського  повіту (до якого належало м. Комарно). Проте, з 1888 року окружною шкільною  радою в Рудках керував шкільний інспектор, римо-католицький священик  Дуткевич, польський шовініст, який створив такі умови, що українські народні    вчителі, а серед них і брати Єндики, мусили шукати роботу в інших повітах.

Add a comment

    Адвокатську контору в Калуші мав також Анатоль Кос, який обирався депутатом до Галицького сейму. А першим українським депутатом-правником до австрійського парламенту (1900-1907) був адвокат і громадський діяч Андрій Кос (фото 1). Він народився 11 грудня 1860 (1864) у містечку Комарно, що на Львівщині. Підтримував тісні політичні стосунки з Іваном Франком і Михайлом Павликом. У 1879 р. закінчив гімназію у Львові, а в 1884 р. – правничий відділ Віденського університету. Add a comment

    Зі спогадів Михайла Боцуля: «День 30 вересня 1947 року видався напрочуд ясним. Осіннє сонечко щиро світило у відчинені вікна. У дев'ятому класі Комарнівської середньої школи добігали кінця уроки. На останні перерві було гамірно. Хтось виходив, хтось крутився, інші сиділи – думали про своє. Ніщо не віщувало біди. Раптом, наче грім з ясного неба, з розпачливим криком вбігає дівчина, вже не пригадую, хто саме: «Енкаведисти вбили Левка Луцького!»... Ридали Соня Тершаковець, Наталя Ваврик, Дарка Пеленська, захлипали інші дівчата. Зблід Славко Маркевич. І тільки Левка Шкляр безстрашно вигукнула: «Ніколи, ніколи не буде Вкраїна рабою московських катів!»

Add a comment

    Отець Богдан Гірський народився 1 січня 1941 року в місті Комарно в сім’ї Теодора і Євдокії Гірських. Крім Богдана було ще четверо дітей. Батько помер коли Богданові було лише 6 років. Мати мусіла сама виховувати і дбати про дітей. Не бажаючи вступати до колгоспу, працювала по наймах, а тому сім’я жила дуже бідно. В Комарно Богдан отримав середню освіту. 

Add a comment

IP Address