Знаменитий мандрівник Мечислав Орлович народився у місті Комарно 17 грудня 1881 року. Навчався на правничому факультеті Львівського університету і одночасно у торговельній академії Відня. Відвідував також лекції з мистецтвознавства, географії, історії у Львові та Кракові. Під час навчання і подорожей по Європі він захопився туризмом. Молодого науковця особливо приваблювали гори. У 1904 році почав організовувати екскурсії по Татрах. У 1906-му, ставши доктором правничих наук, заснував у Львові Академічний туристичний клуб і став його президентом. Також був співзасновником Академічної спортивної спілки. Часто організовував мандрівки у Карпати. 1914 року видав "Ілюстрований путівник по Галичині”.

Мечислав Орлович – справжній ентузіаст-сподвижник, який багато зробив для розвитку туризму, популяризації історичних пам’ятників у Польщі, у тому числі і в Західній Україні, яка в той час входила до складу Речі Посполитої. Він описав гірські пасма всієї Європи, видав десятки путівників по окремих містах, краях, регіонах. Сучасники називали його ходячою енциклопедією туризму і краєзнавства

1917 року під час військової служби у Перемишлі він написав "Ілюстрований путівник по Перемишлю і околицях”. В останні роки співпрацював як член комітету у справах туризму при Президії уряду Польщі.

Невгамовний дідусь і в похилому віці не переставав організовувати екскурсії та часто сам вирушав у мандрівки з рюкзаком за плечима. Підраховано, що за своє життя затятий мандрівник подолав пішки майже 140 тисяч кілометрів, у що навіть важко повірити. Тобто відстань, яка тричі оперезує земну кулю по екватору. Його путівник по Європі є одним з найцікавіших туристичних видань початку ХХ століття. Автор подає найважливіші туристичні маршрути Польщі, Литви, Латвії, Естонії, Фінляндії, Росії, Білорусі, України, Грузії, Вірменії, Азербайджану, Узбекистану, Молдови, Чехії, Словаччини, Угорщини, Австрії, Боснії і Герцеговини, Німеччини, Швейцарії. Вміщеноплани центральної частини 17 міст, кольорова карта Європи та схема залізничних колій. А численні ілюстровані путівники по містах, краях і землях і сьогодні викликають інтерес у дослідників історії та краєзнавців і є незамінним джерелом для написання краєзнавчих книг.

Помер Мечислав Орлович у 78-річному віці у жовтні 1959 року. Похований у Варшаві.Його іменем названі вулиця у польській столиці, туристичні шляхи, будинок туристів і туристичний клуб. 1970 року у Варшаві вийшла посмертна книга Орловича "Мої спогади туристичні”.

Матеріал надав

Олексій Мисаковець

IP Address